Projelerimiz

GÜNÜN KONUĞU PROJESİ
Sınıf İçi Aile Katılımı

Ailenin çocuğun hayatındaki önemli yerin farkındayız. Bu nedenle Ç.Ü. Anaokulu için aile eğitimi ve katılımı oldukça önemlidir. Okulun aile ile çocuğu katı sınırlarla ayıran bir kurum değil, velinin becerilerini, birikimlerini, zenginliklerini hem kendi çocuğuyla hem de diğer çocuklarla okulda paylaşması için kolaylaştırıcı bir araç olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece veliler, öğretmenle işbirliği içinde çocukların gelişimini sınıf ortamında destekleme, tüm çocuklarla iletişim kurma, sağlıklı bir bağ geliştirme ve sınıf gözlemi yapma şansını bulabileceklerdir.

Her velinin dönem içerisinde 2 kere çocuğunun sınıfına gelip yaklaşık 1 saat öğretmenle etkinliğe katılması veya kendi planladığı ve öncesinden öğretmenle paylaştığı bir etkinliği sınıftaki tüm çocuklarla birlikte yapması beklenmektedir. Bu etkinlik sınıf içinde yürütülebileceği gibi hava koşullarıın uygun olması durumunda açık alanda da yürütülebilir. Müzikal bir enstrümanı tanıtma ve çalma, birlikte şarkı söyleme, herhangi bir elektronik aletin parçalarını ve nasıl çalıştığını inceleme, velilerin çocukluklarında oynadıkları bir oyunu çocuklara öğretme ve oynama, kitap okuma, masal anlatma veya velilerimizin aklına gelebilen yaratıcı ve eğitsel her etkinlik Günün Konuğu projesi için uygun olabilir.

Lütfen planladığınız etkinliği en az iki gün öncesinden çocuğunuzun sınıf öğretmeni ile paylaşın.


NOT:  

  • Hangi gün ve saatlerde GÜNÜN KONUĞU olabileceğinizi bildiren alternatif gün ve saatlerinizi çocuğunuzun sınıf öğretmenine bildirerek öğretmenin planlamaya başlamasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Anne ve baba dışında, büyük anne, büyük baba veya çocuğun bakımını üstlenen ve çocuğun güvenli bağ kurduğu diğer kişiler de günün konuğu olabilir. Ancak günün konuğu en fazla iki yetişkinden oluşabilir.

Ç.Ü. Anaokulu Eğitim Koordinatörlüğü

Dr. Öğretim Üyesi Şule ERDEN ÖZCAN

Dr. İnanç ETİ